Careers

Welcome to the Careers section of Patria Credit!

With us you will find a dynamic and flexible work environment, we will support you to develop and grow professionally.

More details Request this service

We believe in people. We believe in performance.

&In the Homeland Credit people are sincere, open, energetic and eager to îimprove the world out of conviction. Perhaps our most special quality is that we aim to treat those who cross our threshold as we would want to be treated.

If you too are buzzing with energy and looking for a team that values you and în which you can act autonomously we welcome you to join us!

We are always looking for new colleagues/colleagues. Discover all available positions and apply now!

Send your updated CV to the Patria Credit HR team at email: office@patriacredit.ro

You will be well placed if you work or have worked îin rural areas and have experience in agriculture.

7Consilier de Credite
7 available posts in toată țara, for the duration nedeterminată

  • Vrei sa lucrezi in domeniul financiar?
  • Ai abilitati si experienta in interactiunea cu clientii si in gestionarea documentatiei?
  • Detii permis auto si ai disponibilitate pentru munca de teren?

Angajam consilieri de credite agro ferme mici sau microintreprinderi in localitatile: Resita, Suceava, Timisoara, Baleni, Vidra, Botosani, Bucuresti.

Studiaza descrierea de mai jos, aplica si poti deveni noul nostru Consilier de Credite!

Rolul principal presupune promovarea produselor financiare ale institutiei, asistarea clientilor si mentinerea relatiei cu acestia, construirea si consolidarea brandului si  a reputatiei Patria Credit IFN, parte a grupului PATRIA BANK, in zona alocata agentiei.

RESPONSABILITATI:

- Construirea unui portofoliu individual de clienti Agricultori si Afaceri Mici din zona alocata, prin mentinerea constanta a unei relatii directe cu piata in care activeaza si cu persoanele cu care interactioneaza

- Prospectarea continua a zonei alocate prin vizite atat la clientii existenti cat si la potentiali clienti

-Comunicarea cu toate persoanele implicate in procesul de creditare, pentru a promova cele mai eficiente solutii aplicate in aria sa de actiune

- Gestionarea si monitorizarea portofoliului individual de clienti prin mentinerea permanenta a unei legaturi stranse cu acestia

- Asistarea clientilor in completarea documentelor necesare accesarii de produse financiare

- Verificarea documentatiei de creditare

- Indeplinirea intregului flux operational din cadrul procesului de acordare si monitorizare a creditelor

 ALTE DETALII

  • Studiile superioare si experienta in vanzari de credite sau asigurari pot constitui un avantaj.
  • Se ofera training si perspective de dezvoltare a carierei in domeniul financiar-bancar.
  • Venit motivant fix si variabil in functie de rezultatele lunare obtinute.
  • Permis conducere categoria B, disponibilitate pentru munca de teren.
Click here to upload your cv

4Șef Agenție
4 available posts in toată țara, for the duration nedeterminată

  • Ai abilitati de coordonator?

Daca ai raspuns afirmativ si esti din Suceava, Resita, Bucuresti sau Timisoara hai sa bifam potrivirea ta cu postul!

Studiaza descrierea de mai jos, aplica si poti deveni noul nostru Sef de Agentie!

Rolul principal este promovarea produselor financiare ale institutiei, construirea si consolidarea brandului si reputatiei Patria Credit IFN, parte a grupului PATRIA BANK, in zona alocata agentiei.

- Coordonarea activitatii agentiei in ceea ce priveste organizarea tuturor activitatilor de vanzari credite

-Comunica cu toate persoanele implicate in procesul de creditare, pentru a promova cele mai eficiente solutii aplicate in aria sa de actiune

- Indeplinirea fluxului operational din cadrul procesului de acordare si monitorizare a creditelor

- Coordonarea activitatilor administrative si de personal si a tuturor operatiunilor agentiei

  • Venit motivant fix si variabil in functie de rezultatele lunare obtinute, masina, telefon si laptop de serviciu.
  • Sunt necesare Permisul de conducere categoria B si disponibilitatea pentru munca de teren.

1Coordonator Risk Management
One available post in Bucuresti, for the duration nedeterminata

Responsabilitati principale:

- Elaborarea strategiei de risc si a profilului de risc al Institutiei

- Elaborarea si actualizarea periodica a Procedurilor specifice ariei privind administrarea riscurilor

- Elaborarea si actualizarea periodica a procedurii de provizioane IFRS 9, rularea lunara a procesului de provizioane si estimarea in cadrul lunii a provizioanelor IFRS 9

- Intocmirea rapoartelor trimestriale pentru Comitetul de Administare a Riscurilor in ceea ce privesc riscurile semnificative

- Colaboreaza cu departamentele Financiar Contabilitate si Operatiuni in vederea efectuarii de  reconcilieri si asigurarea controalelor interne

- Intocmirea raportarilor periodice catre Comitetul de administrare a Riscurilor si Consiliul de Administratie conform cerintelor Regulamentului 20 /2009

- Intocmirea raportarilor necesare consolidarii la nivel de grup

- Colaborarea cu departamentul de Aprobare Credite si Departamentul de Colectare Creante in vederea elaborarii Politicii de Creditare si Respectiv procedurii de colectare si executare

- Asigurarea interfetei cu auditorul intern / auditorul extern si organul de supraveghere si reglementare in ceea ce priveste zona de administrare a riscurilor

Profilul candidatului:

- Studii superioare, finalizate cu licenta, preferabil profil economic

- Experienta in banci sau institutii financiare nebancare in zona de risc management minim 2 ani

- Cunostiinte minim de nivel mediu  Excel si PowerPoint

- Cunostiinte IFRS 9 privind determinarea stage-urilor si constituierea de provizioane

- Experinta in realizarea de analize de calitate a portofoliului si luarea de decizii de creditare in raport cu evolutiile de portofoliu

- Experinta in lucrul cu auditorul extern si entitatea de Supraveghere si Reglementare constituie un avantaj

- Experinta in realizarea raportarilor periodice pe partea de risc in conformitatea cu prevederile Regulamentului 20/ 2009

 Abilitati si caracteristici personale:

  • Atentie la detalii
  • Abilitatea de a lucra independent, dar si in echipa
  • Bun organizator
  • Atitudine proactiva, spirit de initiativa
  • Capacitate de analiza si sinteza